Zagrebački Grič - još jedna žrtva bezumnog rata
Koncepcija izložbe: Nada Premerl
Oblikovanje izložbe: Joža Ladović
Nismo organizirali svečano otvorenje izložbe, jer to u ova teška vremena niti nema smisla; teško je, naime, iz misli isključiti Vukovar, taj simbol neuništivosti i herojske borbe, Osijek, Vinkovce, Dubrovnik, Zadar i brojne druge gradove i sela lijepe naše domovine Hrvatske gdje bjesni stravični rat.
Naša ideja je bila da zajednički s posjetiteljima podijelimo ogorčenje zbog bezumnog razaranja središta hrvatske metropole, koja je ostala pošteđena brojnih požara i potresa, ali ne i barbarske ruke, koja je 7. listopada 1991. u 15 sati i 10 minuta posijala bombe i rakete koje su bile usmjerene na političko središte Hrvatske i njenog predsjednika, na kulturnu i političku tradiciju hrvatske države.
Osim Banskih dvora na koje se je ciljalo, u tom zračnom napadu je oštećeno još sedamdesetak gornjogradskih kuća koje su sastavni dio stare urbanističke cjeline Gornjega grada, zaštićenog spomenika kulture svjetske kategorije.
Muzej grada Zagreba, koji čuva i prezentira kulturno-povijesnu prošlost i sadašnjost Zagreba, bio je primoran zbog okolnosti u kojima živimo pospremiti svoju stalnu izložbu i vrijedne predmete koji govore o identitetu grada. Upravo zato, u ovim smo ogoljelim prostorima našeg muzeja organizirali izložbu na kojoj smo htjeli prikazati Zagrepčanima i drugim zainteresiranim posjetiteljima tragove bezumnog napada na središte Griča, kojega se nikada nitko u njegovoj 750-ljetnoj povijesti nije usudio razoriti. Uvijek je stajao čvrst, ponosit i neosvojiv.
U njegovoj Banskoj palači zbivaju se već gotovo 200 godina svi najznačajniji događaji hrvatske državne povijesti. Tu je i pola stoljeća bila u javnoj funkciji dvorana Hrvatskog sabora. Stanovali su ovdje za vrijeme svog banovanja svi hrvatski banovi. U toj su kući odsjedali i svi europski vladari prigodom službenih posjeta Hrvatskoj.
Nova hrvatska vlast uredila je tek nedavno ovu palaču, obnovila povijesni inventar i privela ovu "državnu kuću" ponovno svojoj povijesnoj ulozi.
Za ovu smo izložbu, osim fotografija, sakupili različite uništene predmete iz Banskih dvora i privatnih zbirki te stanova koji najrječitije sami govore o razaranju bombardiranjem staroga Gradeca, koji svojom kulturnom postojanošću iritira agresora, pa je možda upravo i zbog toga bio meta okupacijske soldateske.
Pilot koji je ciljao Banske dvore vrlo je precizno izvršio svoj zadatak, o čemu na ovoj izložbi osim fotografija svjedoči i stolac predsjednika dr. Franje Tuđmana, kao i onaj uništeni koji se u trenutku eksplozije nalazio desno od predsjednikovog. Za stolom su u tom trenutku bili dr. Franjo Tuđman, Stjepan Mesić, dr. Žarko Domljan i Ante Marković.
Međutim, zračne rakete koje su bile usmjerene na Ministarstvo vanjskih poslova u Visokoj ulici nisu bile tako precizne, palo ih je nekoliko i razorile su čitav niz kuća izgrađenih u 18. i 19. stoljeću na zapadnom gradskom bedemu u Visokoj ulici. One bačene na Tuškanac vjerojatno su bile namijenjene Zboru narodne garde, a uništile su uz jedan ljudski život veliki dio stoljetne park-šume Tuškanac i nekoliko okolnih kuća. Od zračnog udara i šrapnela stradale su mnoge kuće na Gornjem gradu, pa i naša, tek obnovljena zgrada bivše pučke škole u kojoj smo se neki od nas i nalazili, jer se nismo uspjeli tako brzo spustiti u sklonište.
Ovom prilikom želimo se zahvaliti svim stanovnicima Gornjega grada, koji su nam pomogli u ovoj akciji, koji su u svojoj patnji i bolu našli vremena da zajedno s nama potraže predmete koji najrječitije govore o ovom tužnom događaju.
Zahvaljujemo i ravnateljstvu Banskih dvora koje nam je dopustilo da nesmetano čeprkamo i tražimo predmete koji će zacijelo zanimati naše posjetitelje, jer im inače nisu dostupni.
Surađivali smo i s Gradskim zavodom za zaštitu spomenika kulture i prirode. Vrijedan elaborat o ugroženosti spomenika izložen je u prvoj sobi, a direktoru Zavoda, ing. Lončariću i svim djelatnicima Zavoda zahvaljujemo na suradnji.
Gotovo sve fotografije i dijapozitive na ovoj izložbi snimio je naš muzejski majstor fotografije Josip Vranić.
Putem Hrvatskoga radija uputili smo poziv snimateljima koji su se spremno odazvali na suradnju i ustupili nam svoje videosnimke. Posebno se zahvaljujemo gosp. Josipu Matošinu koji je iz svog stana snimao Gornji grad odmah nakon napada i svojom snimkom obogatio našu dokumentaciju o ovom događaju. Željeli bismo svakako spomenuti i četrnaestogodišnju djevojčicu, koja nam je spremno ustupila kazetu sa snimljenim zvukom bombardiranja te Hrvatsku televiziju koja nam je dala kazetu s dokumentarnim snimkama načinjenim nakon razaranja.
Nada Premerl
Slike s izložbe
foto Josip Vranić, MGZ
Vezani publicirani radovi
Kolveshi, Željka. Bellum a Nulla Re Bella. // Iz starog i novog Zagreba VII / ur. Vinko Ivić i dr. Zagreb : Muzej grada Zagreba, 1996. Str. 277-297.
Ostali vezani članci
E. C. [Elena Cvetkova] Izložbe o ranjenom Griču. // Večernji list, 13. listopada 1991.
E. C. [Elena Cvetkova] Gričke oči istine. // Večernji list, 14. listopada 1991.
»Promašeni pucanj«. // Slobodna Dalmacija, 14. listopada 1991.
Kusin, Vesna. Ulomci prošlosti. // Vjesnik, 31. listopada i 1. studenoga 1991., str. 13.