Rudolf Matz – veliki opus vedrine
Koncepcija izložbe: Zrinka Jelčić
Oblikovanje izložbe: Nikolina Jelavić Mitrović
Oblikovanje plakata: Viola Šebalj
Supružnici Rudolf i Margita Matz, dvoje istaknutih glazbenika, Muzeju grada Zagreba darovali su svoj stan u Mesničkoj ulici 15 i cjelokupnu ostavštinu. Tim su plemenitim činom željeli svoja postignuća ostaviti kao poticaj budućim naraštajima i u obliku memorijalne zbirke sačuvati ambijent u kojem su živjeli i stvarali. Na ovoj je izložbi prikazan dio raznolikog fundusa Zbirke Margite i Rudolfa Matza, u kojoj su njihovi instrumenti, portreti, poprsja, fotografije, diplome, priznanja, plakati, medalje, spomen-vrpce, notni zapisi i tiskana izdanja skladbi Rudolfa Matza te arhiva s bogatom korespondencijom i dokumentacijom. Njome se nastoji potaknuti uređenje njihova doma, gdje bi se Zbirka prezentirala u izvornom ambijentu i priređivala popratna događanja.
Izložbom u povodu 115. obljetnice njegova rođenja, Rudolfa Matza predstavlja se kao svestranog glazbenika, značajnoga za zagrebački glazbeni život 20. stoljeća i pedagogiju violončela. Bio je pedagog, violončelist, dirigent i skladatelj. Kroz tematske cjeline izložba prati njegov umjetnički i životni put od glazbenih početaka, preko značajnih sportskih uspjeha te doprinosa komornom muziciranju, do iznimno zapaženog pedagoškog rada, koji mu je donio svjetski ugled i pozive za članstvo u žiriju na najprestižnijim natjecanjima violončelista. Matzova metoda u poučavanju violončela, prikazana u njegovu opsežnom djelu Prve godine violončela, osigurala mu je velik ugled u violončelističkim krugovima. Značajan je doprinos dao i razvoju muzikoterapije.
Rudolf Matz, snimio Gjuro Reputin, oko 1943. Rudolf Matz za violončelom, oko 1960.
Rudolf Matz dirigira Zagrebačkim omladinskim komornim orkestrom na koncertu u povodu svoje 40. obljetnice djelovanja, 8. lipnja 1960.
Rudolf Matz predaje na kružoku za komornu glazbu u Bayreuthu, 1963.
Također je istaknuta njegova uloga u promicanju zborskog pjevanja te angažman u značajnim kulturnim događajima i manifestacijama u zemlji i inozemstvu. Matzov skladateljski rad, inspiriran ponajviše folklorom, ilustriran je važnim koncertima i djelima iz njegova opusa.
Duhovit i društven, bio je omiljen među studentima, a dom Matzovih bio je kultno mjesto glazbenog i intelektualnog života Zagreba.
Mnogo je pisanih tragova o Matzovu skladnom obiteljskom životu sa suprugom Margitom, profesoricom klavira i čembalisticom, koja je zbog židovskog porijekla tijekom Drugoga svjetskog rata bila u opasnosti, pa se par tada povukao iz javnosti.
Uređenjem njihova stana i otvaranjem memorijalne zbirke prezentirat će se Matzova umjetnička ličnost u autentičnom ambijentu. Tako će njegova ostavština ostati aktualna kao važan dio hrvatske glazbene baštine, čime će smisao njegove donacije biti ispunjen.
Zrinka Jelčić
Slike s izložbe
foto Miljenko Gregl, MGZ
Jelčić, Zrinka. Rudolf Matz – veliki opus vedrine.
Zagreb : Muzej grada Zagreba, 2016.
[presavitak]
Jelčić, Zrinka; Valter Dešpalj; Vladimir Kranjčević; Stanislav Tuksar; Zlatko Stahuljak. Rudolf Matz : veliki opus vedrine.
Zagreb : Muzej grada Zagreba, 2017.
[katalog izložbe]
Vezani publicirani radovi
Jelčić, Zrinka. Izložba Rudolf Matz – veliki opus vedrine, Muzej grada Zagreba, 19. rujna – 18. prosinca 2016. // Vijesti muzealaca i konzervatora 65, 1(2016), str. 89-91.
Vezani članci
Kiš, Patricia. Šokantni snimci, krhke skulpture i važne retrospektive. // Jutarnji list, 2. rujna 2016., str. 29-30.
Kiš, Patricia. Novo o Rudolfu Matzu. // Jutarnji list, 19. rujna 2016., str. 27.
Bezić, Nada. HGZ na izložbi o Rudolfu Matzu u Muzeju grada Zagreba. // HaGeZe : glasilo Hrvatskoga glazbenog zavoda 20, 1(2016), str. 3.
Izložba o Rudolfu Matzu. // Zagreb moj grad 10, 60(2016), str. 60.
Butković, Katarina. Opus vedrine u Muzeju grada Zagreba. // Glas Zagreba : glasilo Grada Zagreba, br. 10, listopad 2016., str. 27.
Vezana događanja
Besplatna stručna vodstva izložbom "Rudolf Matz – veliki opus vedrine", listopad – prosinac 2016.