Zagrebačke škole – izbor dokumenata iz Državnog arhiva u Zagrebu 1777.–1945.
Državni arhiv u Zagrebu u suradnji s Muzejom grada Zagreba, gostovanje u Muzeju grada Zagreba
Koncepcija izložbe: Dubravka Čengić, Ivana Prgin, Ivan Ružić
Koordinator: Ivan Ružić
Oblikovanje izložbe: Ivan Ružić
Oblikovanje plakata: mr. sc. Maja Šojat-Bikić
U povodu Tjedna arhiva (8.-12. svibnja) Državni arhiv u Zagrebu priredio je izložbu pod naslovom Zagrebačke škole / Izbor dokumenata iz Državnog arhiva u Zagrebu 1777.-1945., s ciljem da se svi zainteresirani za djelatnost DAZ-a u ovome tjednu detaljnije upoznaju s poviješću nekih zagrebačkih škola.
Izložba je podijeljena je u nekoliko cjelina:
1. Pučke/osnovne škole
2. Građanske škole
3. Stručne škole
4. Gimnazije
5. Privatne škole
6. Učiteljska i učenička društva.
Poznato je da su u prošlosti učenike podučavali pojedinci – učitelji, uz škole koje su djelovale u okviru samostana i crkava.
U Zagrebu su djelovale pučke (osnovne), srednje, privatne, javne i vjerske škole. Nastava se održavala na latinskom i njemačkom jeziku uz pokušaj uvođenja mađarskog jezika. Na hrvatskom jeziku nastava se odvijala od 1830. godine u privatnoj školi koju je osnovao učitelj Marko Grošl.
Uvidom u gradivo Gradskog poglavarstva slob. i kr. grada Zagreba nameće se zaključak da je već u XVI. stoljeću osnovana prva pučka škola. Bila je smještena u prostoru Gradskog poglavarstva koje se brinulo o uređenju, održavanju, opremi i plaćama učitelja.
U vrijeme Marije Terezije uveden je Odgojni red… (1777.) kojim je uređeno osnovno školstvo. Uz obvezno školovanje propisani su i udžbenici.
Posebnosti predstavljaju Glavna narodna škola (1776.) koja je uz obvezno osnovno obrazovanje dodatno pripremala bolje učenike za učiteljsko zvanje, zatim Prva djevojačka škola (1789.) i Crtačka škola (1781.).
Državna mješovita pučka škola Kaptol, Zagreb, 1876.
Državna mješovita pučka škola Kaptol, učenički rad, IIIa razred, 1930.
Tijekom XIX. stoljeća među privatnim školama koje su djelovale u Zagrebu izdvajaju se škola za žensku djecu Amalije Langer (1825.) i škola za mladež izraelitske vjere Abrahama Jurista (1827.).
Osnivanjem gimnazije (1607.) može se govoriti o počecima srednjoškolskog obrazovanja u Zagrebu. Ukidanjem isusovačkog reda gimnaziju preuzima država.
Dubravka Čengić, Ivana Prgin
Slike s izložbe
foto Miljenko Gregl, MGZ
Čengić, Dubravka; Ivana Prgin. Zagrebačke škole : izbor dokumenata iz Državnog arhiva u Zagrebu 1777.–1945.
Zagreb : Državni arhiv u Zagrebu ; Muzej grada Zagreba, 2000.
[presavitak]