Zagreb prije Zagreba
Organizatori izložbe: Muzej grada Zagreba, Arheološki muzej Zagreb, Muzej Brdovec, Muzej Prigorja, Muzej Turopolja, Hrvatski prirodoslovni muzej
Oblikovanje izložbe: Željko Kovačić
O povijesti grada svjedoče njegove građevine, ulice, spomenici, muzeji, knjige, dokumenti i arhivi. U njegovoj prošlosti bilo je mnogo ljudi i događaja koji su zauvijek zaboravljeni, koje je vrijeme prekrilo.
Urbanizacija područja grada traje već tisućljećima, pa je zamela mnoge tragove starijih razdoblja. No, još u 19. stoljeću započelo se sa prikupljanjem nalaza koji svjedoče o najstarijoj prošlosti zagrebačkog područja. To zanimanje i prikupljanje arheološke građe danas je intenzivnije nego ikad. Stoga su muzeji koji čuvaju tu građu građanima Zagreba, u godini njegove velike obljetnice, odlučili pokazati svo bogatstvo ostataka materijalne kulture Zagreba do osnutka biskupije 1094. godine. Upravo zbog velikoga broja novootkrivenih lokaliteta, ovom izložbom obuhvaćeni su nalazi i nalazišta registrirani u okviru današnjih administrativnih granica grada. Razgledavajući izložbu moguće je zapaziti i neke nesrazmjernosti u količini zastupljenosti ostataka materijalne kulture pojedinih razdoblja i kulturnih skupina. Razloge tomu treba u prvom redu tražiti u nedovoljnoj arheološkoj istraženosti toga područja, a, dakako, i u različitoj gustoći naseljenosti te načinima života u prošlosti.
Ovom izložbom željeli smo još jednom upozoriti na važnost i značenje današnjega gradskog prostora u najstarijoj prošlosti, na kulturu koju baštinimo tisućljećima.
Želimir Škoberne
lzložba je postavljena u nedovršenim prostorima Muzeja grada Zagreba, koji je u velikoj adaptaciji i rekonstrukciji. Još nedefinirani podovi prostorija stalnog postava omogućili su da i putem alternativnih podnih obloga oblikujemo vrijeme, u čijoj asocijaciji pomažu i ostali izložbeni elementi.
STARIJE KAMENO DOBA
Pod od šljunka daje dodatnu, čak i zvučnu kulisu za kamene i koštane artefakte koji su izloženi u staroj vitrini na komadima jelenske kože.
MLAĐE KAMENO I BAKRENO DOBA
U to doba čovjek već počinje graditi stalne nastambe, te su materijalni ostaci tog vremena izloženi u vitrini – kući.
BRONČANO DOBA
Posjetitelji se penju na podignuti pod koji ima oblik lađe – poput Haronove za prijevoz duša preminulih, u podzemnom svijetu, preko rijeke Stiks. Bočno, "u valovima", izloženi su grobni nalazi. Mi smo zapravo okruženi grobovima naših predaka. Nekropola, grob, grobna cjelina, važan je izvor podataka.
ŽELJEZNO DOBA
Pod ima lijevani uzorak rastopljene rude na kojem su, od željeznih mreža, u osnovnim geometrijskim oblicima – pravokutniku, trostranoj prizmi, valjku – izložene izrađevine "majstora koji su već ovladali mjedi i željezom, kovača, nastavljača mitskog Tubal Kaina, koji je prvi svojim radom učinio vidljivo unutarnje svjetlo".
ANTIKA
U građevini poput hrama-palače, sa stupovima od izložbenih vitrina i podom s "kamenim" opločenjem, izloženi su bogati i mnogobrojni antički nalazi.
SREDNJI VIJEK
Širenje kršćanstva označava i kraj jednog razdoblja, u našim krajevima dolazi do previranja – seobe naroda. Eksponati koji potječu iz tog doba izloženi su u pokretnim vitrinama. Zelenom bojom željeli smo asocirati velika prostranstva preko kojih se doseljavaju i naši preci – Hrvati – u ova područja. Starohrvatski nalazi su izloženi u tankim vertikalnim vitrinama.
Željko Kovačić
Slike s izložbe
Katalog izložbe
Rendić-Miočević, Ante. Želimir Škoberne; Jakov Radovčić; Ivan Cvitković; Dubravka Balen-Letunić; Zoran Gregl; Zdenka Dukat; Dorica Nemeth-Ehrlich; Pavo Vojvoda; Vladimir Sokol. Zagreb prije Zagreba : Arheološka baština Zagreba od pretpovijesti do osnutka biskupije 1094. godine.
Zagreb : Arheološki muzej u Zagrebu ; Muzej grada Zagreba ; Sesvete : Muzej Prigorja ; Velika Gorica : Muzej Turopolja, 1994.
Vezani članci
Majnarić-Pandžić, Nives. O izložbi “Zagreb prije Zagreba”. // Informatica Museologica. 25, 1-4(1994), str. 95-97.
Ostali vezani članci
Zagreb prije Zagreba. // Vjesnik, 29. prosinca 1994.
Jendrić, Dorotea. Arheološka priča o gradu. // Večernji list, 30. prosinca 1994.