Put pod noge
Izložba u povodu Međunarodnog dana muzeja
Koncepcija izložbe: Vesna Leiner, Ivan Ružić, Miljenko Gregl
Oblikovanje izložbe: Ivan Ružić, Miljenko Gregl
Oblikovanje plakata: Miljenko Gregl
Kustosi pedagozi i muzejski pedagozi šesnaest muzeja, galerija i Hrvatskog državnog arhiva u gradu Zagrebu i Zagrebačkoj županiji, u povodu Međunarodnog dana muzeja 18. svibnja, pripremili su edukacijski program nazvan Put pod noge. Ovogodišnja, već treća akcija imala je i međunarodni karakter. Naime, na poziv gospođe Nicole Gesché-Köning (predsjednice ICOM-ova Komiteta za edukaciju i kulturnu akciju – CECA), ovogodišnjom akcijom pridružili smo se europskoj akciji očuvanja kulturne baštine Svi putovi vode u Rim. Akcija je započela početkom 1997. godine; međutim, mi smo se pridružili u veljači 1998. godine i za samo tri mjeseca realizirali program u cijelosti.
Put pod noge bio je jedan od četiri prijavljena hrvatska programa. Nositelj programa bio je Muzej grada Zagreba, a voditeljica Vesna Leiner, muzejska pedagoginja. Radnu grupu činili su: Renata Brezinšćak, kustosica-pedagoginja Hrvatskog prirodoslovnog muzeja; mr. Anica Ribičić-Županić, muzejska savjetnica MGC Mimara i Mila Škarić, muzejska pedagoginja Arheološkog muzeja u Zagrebu.
Rok za realizaciju programa bio je kratak (tri mjeseca) i za to vrijeme trebalo je udovoljiti zahtjevima međunarodne akcije i nastaviti dosadašnju tradiciju zagrebačkih muzeja i galerija ostvarenu edukacijskom igrom Što je u muzeju oduševilo prof. Baltazara? 1996. godine i Cvijet 1997. god. te, dakako, zadovoljiti struku, tj. povezati prošlost sa sadašnjošću i time razvijati u mladih svijest o važnosti očuvanja kulturne baštine, pružiti im i razvijati osjetilno doživljavanje (opip, zvuk, vid i dr.), omogućiti im da sami "stvaraju" umjetnost, stvoriti ozračje da se osjećaju kao kod kuće, postići to da se žele vratiti u muzej.
Svi putovi vode u Rim bio je program namijenjen mladima u dobi od petnaest do osamnaest godina, jer se smatra da u toj dobi već imaju dovoljno spoznaja o važnosti očuvanja kulturne baštine.
Osnovne smjernice smo imali: temu, uzrast djece i cilj akcije. Pitali smo se kako to realizirati. Nakon raznih prijedloga i diskusija prvo smo dali naziv akciji nazvavši je Put pod noge.
Mislili smo da je to zgodan "domaći" izraz koji sadrži poruku: "Djeco, put pod noge! Krenite u obilazak muzeja, galerija i arhiva!" Željeli smo, također, ove godine promijeniti koncepciju same akcije. Prvo, dob učenika nam je uvjetovana sudjelovanjem u međunarodnoj akciji. Svaki muzej, galerija i Hrvatski državni arhiv (koji se prvi puta uključio u akciju) trebali su načiniti svoj program u okviru svojih mogućnosti i zbirki koje posjeduju. Odlučili smo se na individualno povezivanje sa srednjim školama. Smatrali smo da mladež treba što više uključiti u realizaciju svakog pojedinačnog programa i stoga je težište dato muzejskim radionicama. U tim radionicama izražena je učenička individualnost, koja se osobito očitovala u raznovrsnim radovima koji su bili izloženi na izložbi Put pod noge. Natjecateljski karakter smo na neki način zadržali, s tom razlikom da je ove godine bilo dovoljno da sudionici posjete jednu ustanovu i sudjeluju u njenom programu, koji organiziran kroz muzejsku radionicu traje tri do četiri sata. Prema našim saznanjima, učenici su se često vraćali u iste muzejske radionice ili su sudjelovali u nekoliko različitih, a nerijetko su obilazili i stalne postave muzeja i galerija. Posebice treba istaknuti Srednju tekstilnu školu iz Varaždina čiji su učenici posjetili sve muzeje, galerije i Hrvatski državni arhiv.
Svaka takva akcija mora imati i popratni tiskovni, odnosno promidžbeni materijal. Odlučili smo se za plakat i zemljovid – ulaznicu. Ovogodišnja ulaznica imala je također edukativnu ulogu. Na ulaznici je bio otisnut zemljovid u koji se "ulazilo" stubištem. Na stubama su bile portalima označene ustanove, sudionici akcije s imenima kustosa-pedagoga i muzejskih pedagoga – autora programa. Na područje Zagreba i Zagrebačke županije ulazi se kroz stilizirano pročelje hrama. Krećući se današnjim cestama, dolazimo do muzeja, galerija i Arhiva označenih onim istim portalima iz legende sa "stuba". Posebno su istaknute ceste i pravci kretanja iz vremena prisutnosti Rimljana na ovom području. Zemljovid i plakat Put pod noge dizajnirao je akademski slikar Miljenko Gregl. Plakat, zapravo, na neki način sadrži poruku: cesta na plakatu simbolizira povezanost i kretanje; povezanost prošlosti i sadašnjosti, gradova, država i naroda. Krećemo se cestama do muzeja, galerija i Arhiva koji čuvaju prošlost i sadašnjost za budućnost. Plakat Put pod noge uzet je i kao predložak za izradu prve stranice kataloga svih sudionika igre Svi putovi vode u Rim.
Akcija programa Put pod noge održavala se od 15. travnja do 15. svibnja 1998. godine. Učenici su u muzejskoj radionici Muzeja grada Zagreba pod nazivom Zagreb u mozaiku izrađivali mozaike. Motive su tražili u stalnom postavu Muzeja, gdje su pronalazili predmete koji su sadržavali tragove rimske umjetnosti u tehnici izrade ili simbolici. Održano je i predavanje pod nazivom Put pod noge rimskim Zagrebom.
Cijela akcija je završila 18. svibnja 1998. godine na Međunarodni dan muzeja izložbom najboljih i najzanimljivijih radova učenika Put pod noge u Muzeju grada Zagreba. Izložbu je otvorila pomoćnica ministra prosvjete i športa gospoda Božica Šimleša. Na otvorenju izložbe učenici Privatne klasične gimnazije iz Zagreba izveli su prigodni dramski program iz djela antičkih autora. Na otvorenju izložbe izvučene su i dvije nagrade: desetodnevni boravak u ljetnoj školi stranih jezika u Puli. Nagradu je dodijelio Euro-club iz Zagreba. Zahvaljujući našem glavnom sponzoru, Turističkoj zajednici iz Varaždinskih Toplica, vodili smo po dva nagrađena učenika iz svakog muzeja, galerije i Hrvatskog državnog arhiva na jednodnevni izlet u Varaždinske Toplice, gdje su mogli razgledati arheološko nalazište antičkih Aquae Iasae, Zavičajni muzej i Gradski muzej Varaždin u Starome gradu. Prijevoz nam je osigurao naš sponzor Tomi-tours. Ostale nagrade bili su katalozi, knjige, majice i kape, koje su podijeljene u muzejima, galerijama i Hrvatskom državnom arhivu. Nagrade su osigurale same ustanove i naši sponzori: Skolska knjiga, Algoritam, Alfa, Diners, Pliva i Talijanski kulturni institut. U promidžbi akcije i pronalaženju sponzora veliku pomoć pružila nam je prof. Đurđa Sorić, voditeljica promidžbe i marketinga iz Muzeja grada Zagreba.
Vesna Leiner
Slike s izložbe
Vezani publicirani radovi
Leiner, Vesna. Put pod noge. // Vijesti muzealaca i konzervatora. 47, 1-2(1998), str. 10-15.
Ostali vezani članci
Jendrić, Dorotea. Rimsko razdoblje u Zagrebu. // Večernji list, 6. svibnja 1998., str. 16.
Jendrić, Dorotea. Svi putovi vode u Rim. // Večernji list, 18. svibnja 1998., str. 17.
Jendrić, Dorotea. Svi putovi vode u Rim. // Večernji list, 18. svibnja 1998., str. 32.
Jendrić, Dorotea. Otkrivamo rimske tragove. // Večernji list, 19. svibnja 1998., str. 18.
Tenžera, Marina. Svi putovi vode u Rim. // Vjesnik, 19. svibnja 1998., str. 19.