Od Vezišća do Londona (gostovanje u Križu)
Muzej grada Zagreba, gostovanje u Galeriji Križ u Križu
Koncepcija izložbe: Nada Premerl
Izložba je priređena u povodu Dana Općine Križ, koji se obilježava 14. rujna. Izložene su kaširane fotografije predmeta iz bogate ostavštine operne pjevačice Milke Trnine, pohranjene u Muzeju grada Zagreba.
Općina Križ brižno čuva uspomenu na svoju slavnu sugrađanku, rođenu na Sipu. Milka, pravim imenom Katarina, kći mlinara Tone i Franjice Trnine, rođena je 19. prosinca 1863. u Doljnjem Sipu, mlinarskom otočiću kraj Vezišća. Sa šest godina ostala je bez oca. Odgojena je u Zagrebu, u građanskoj obitelji ujaka Janka Jurkovića, književnika i Vladina savjetnika. i njegove žene Laure.
Studirala je pjevanje na Konzervatoriju u Beču kod najboljeg tadašnjeg pedagoga Josepha Gänsbachera. Karijeru je započela u Zagrebu 1882. kao Amelija u Verdijevu Krabuljnom plesu (Čuvidski ples). Kako za nju nije bilo angažmana u Zagrebu, Trnina je krenula stjecati iskustva i slavu u inozemstvu:: Leipzigu, Bremenu, Münchenu, Bayreuthu, Londonu, New Yorku, Bostonu… Europski i američki glazbeni kritičari otkrivali su i isticali njezinu modernu glumu. Pisali su: “Ona glumi glasom”. U njezinom glazbeno-scenskom izričaju otkrivali su novost u koncepciji interpretacije. Bila je slavna i slavljena, kako u Europi, tako i u Americi.
Prva je pjevala Toscu u londonskom Covent Gardenu i njujorškom Metropolitenu, i tu je interpretaciju Puccini smatrao najboljom.
Na vrhuncu slave, u godinama kad operni umjetnici tek daju najbolja ostvarenja, Trnina, smatrajući da će joj zbog upale nervusa facialisa biti nemoguće ostati na visini, nakon izvedbe Walküre u Münchenu, 1. rujna 1906. godine, jednom jedinom rečenicom izrekla je svoju neopozivu odluku: "Danas sam nastupila zadnji put!".
Iznimno samokritična, dala je uništiti sve svoje snimke.
Daljnjih 35 godina putovat će, podučavati, pomagati mladima, čak će i nastupiti u dobrotvorne svrhe u Zagrebu.
Oproštajnu predstavu dala je u korist Društva za poljepšavanje Plitvičkih jezera, a u znak zahvalnosti Društvo je jedan od najljepših plitvičkih slapova nazvalo Slapom Milke Trnine. To su bili rijetki trenuci sreće velike umjetnice koja je napisala: "Unatoč tome što je umjetnički život težak i mučan, kad bih još jednom došla na svijet, ne bih drugo zvanje odabrala."
Prestala je nastupati kad je snimanje gramofonskih ploča bilo još u začetku, a kad je 18. svibnja 1941. umrla, svijetom je bijesnio rat pa vijest o smrti Milke Trnine nije stigla na vrijeme tamo gdje su je poznavali. Njezin se grob nalazi na zagrebačkom Mirogoju.
Vezani članci
Izložba „Od Vezišća do Londona“. // Otok Ivanić, god. XVII, br. 407, 26. rujna 2009., str. 13.