Moć cvijeća: 85 godina zagrebačkog salona Herzmansky
Treća izložba u okviru projekta "Zagrebački obrti"
Autorica izložbe: Maja Arčabić
Oblikovanje izložbe: Bilić_Müller Design Studio
Oblikovanje plakata: Bilić_Müller Design Studio
U Muzeju grada Zagreba pohranjena je bogata ostavština danas najstarijeg zagrebačkog salona cvijeća Herzmansky (Đorđićeva 3b), koju čine dokumenti, fotografije, priznanja, diplome i medalje osvojene na domaćim i svjetskim strukovnim natjecanjima. Iznimno bogata fototeka i hemeroteka svjedoče o povijesti salona od 1925. godine do danas, kada u njemu radi već četvrta generacija profesionalnih aranžera cvijeća.
Obrtnici iz obitelji Herzmansky, uz obrazovanje i iskustvo koje su stjecali radom u vlastitom salonu cvijeća, školovali su se u europskim i svjetskim metropolama. Njihovi proizvodi izlagani su na mnogim izložbama cvijeća u zemlji i inozemstvu te na kulturnim i javnim priredbama. Cvjetne aranžmane salon je radio i za mnoge svjetske uglednike, među ostalima za belgijskoga kralja Boudouina i englesku kraljicu Elizabetu II.
Povijest salona cvijeća Herzmansky na izložbi ilustriraju fotografije snimljene na domaćim i inozemnim natjecanjima, fotografije interijera ukrašenih kreacijama salona, fotografije cvjetnih aranžmana i buketa snimljenih od 1920-ih godina do danas te fotografije turneje cvjećarke Maje Štrban po SAD-u iz 1968. god.
Među nagradama i priznanjima osobito se ističu ona osvojena 1920-ih godina na Zagrebačkom zboru, 1930-ih godina u Parizu, Toulouseu i Nici, 1960-ih godina u Rotterdamu, Hamburgu, Torinu, San Remu i Trstu te na sajmovima cvijeća 1960-ih i 1970-ih godina u Zagrebu i Sisku.
Na izložbi su prezentirane nagrade, medalje, diplome, fotografije i dokumenti koji svjedoče o značaju salona Herzmansky za zagrebačku obrtničku sredinu. Postav izložbe upotpunjavaju aranžmani koje je izradila Martina Knapić Horvat - četvrta generacija cvjećara ovog obiteljskog salona.
Velik broj obiteljskih ostavština s vremenom biva nepovratno izgubljen, a mnoge su uništene čuvanjem u neprimjerenim uvjetima. Gubitkom predmeta s baštinskim obilježjima nestaju mnogi dragocjeni podaci, profesionalne i obiteljske povijesti. Nadamo se da će gesta gospođe Maje Štrban Knapić i odluka o pohrani vrijedne ostavštine uspješnog obiteljskoga obrta, koji ove godine slavi osamdeset i petu obljetnicu postojanja, biti poticaj našim sugrađanima na sličan oblik zbrinjavanja obiteljskih uspomena.
Zanimljivosti iz povijesti salona Herzmansky
Salon Herzmansky izradio je posmrtne vijence za Stjepana Radića, Aleksandra I. Karađorđevića i Josipa Broza Tita.
Tridesetih godina XX: st. salon Herzmansky aranžirao je cvjetne bukete za Banske dvore, Hrvatski glazbeni zavod, Hrvatsko narodno kazalište i druge institucije.
Salon Herzmansky uređivao je rezidencije predsjednika SFRJ u Beogradu i na Brijunima; bio je angažiran na nizu protokolarnih događanja – skupovi Nesvrstanih zemalja i sl.
Maja Štrban Knapić organizirala je prvu samostalnu izložbu cvijeća u Zagrebu u prostorijama Gradske vijećnice 1965. godine.
Na Sajmu cvijeća Večernjeg lista 1969. godine Maje Štrban Knapić izlagala je cvjetne aranžmane uz skulpture kipara Vojina Bakića.
Maja Štrban Knapić radila je cvjetne aranžmane za pozornice Splitskoga, Opatijskog i drugih festivala zabavne glazbe.
Godine 1968. Maja Štrban Knapić promovirala je djelatnost Interflore (Međunarodnoga udruženja cvjećara) turnejom kroz deset američkih gradova. U arhivi salona Herzmansky sačuvane su brojne atraktivne fotografije i novinski članci s toga putovanja.
Maja Arčabić
Interijer salona cvijeća Herzmansky, Zagreb, oko 1930. god.
Prva nagrada Društva za podizanje spomenika kralju Tomislavu u Zagrebu dodijeljena Elli Kaiser Herzmansky za “najljepše iskićena kola” na Cvjetnom korzu u Maksimiru, Zagreb, 9. lipnja 1929. god.
Dječji cvjetni korzo: automobil ukrašen aranžmanom salona Herzmansky, Zagreb, 1937. god.
Wall Street Open House Flower Show: Maja Štrban demonstrira izradu buketa od rezanoga cvijeća, Los Angeles, 3. studenoga 1968. god.
Kraljica Elizabeta s cvjetnim kuglama salona Herzmansky, Beograd, listopad 1972. god.
Slike s izložbe
foto Maja Arčabić, MGZ
Katalog izložbe
Arčabić, Maja. Moć cvijeća : 85 godina zagrebačkog salona Herzmansky.
Zagreb : Muzej grada Zagreba, 2010.
Vezani publicirani radovi
Beštak, Branko. Četiri generacije Salona cvijeća Herzmansky u Zagrebu : domaća i strana odlikovanja i priznanja za prikazanu umjetnost u radu sa cvijećem. // Numizmatičke vijesti, 61(2008.), str. 294-328.
Ostali vezani članci
»Moć cvijeća«. // Vjesnik, 8. prosinca 2010., str. 29.
Izložba Moć cvijeća: 85 godina zagrebačkog salona Herzmansky. // Zagreb moj grad. 4, 31(2010), str. 66.
Kalle, Martina. Noć muzeja u petak od 18 sati do 1 poslije ponoći u 150 muzeja u 60 hrvatskih gradova : Posjetite Solinjanku, bana Jelačića i profesora Baltazara. // Vjesnik, 28. siječnja 2011., str. 22-23.
Jerbić, Vedran; Neven Svilar. Rijeke posjetitelja okupirale zagrebačke muzeje. // Vjesnik, 29. i 30. siječnja 2011., str. 52-53.
Mihalić, Borut. Jedna obitelj – četiri generacije. // Jutarnji list, 8. ožujka 2011., str. 30-31.