Bljesak Oluje
Izložba u povodu 10. obljetnice vojno-redarstvene akcije "Oluja" (1995.-2005.) u Domu Hrvatskog društva likovnih umjetnika u Zagrebu
Realizacija: Muzej grada Zagreba u suradnji s Vojnim muzejom MORH-a
Koncepcija izložbe: Kristian Strukić
Fotografije: Vojni muzej MORH-a, Fotoodjel središnjeg arhiva MORH-a, Goran Vranić
Oblikovanje izložbe: Željko Kovačić
Oblikovanje plakata: Miljenko Gregl
Nakon višegodišnjih pokušaja dogovora s pobunjenim dijelom srpskog stanovništva u Hrvatskoj oko mirne reintegracije okupirnih područja Hrvatske i temeljem potpisane Splitske deklaracije o pomoći Bosni i Hercegovini, Hrvatska se odlučila na vojno-redarstvenu akciju.
U zoru 4. kolovoza 1995. započela je vojno-redarstvena akcija Hrvatske vojske "Oluja".
Uspjesi Hrvatske vojske nizali su se iz sata u sat, a posebno značenje imalo je oslobođenje hrvatskoga kraljevskoga grada Knina 5. kolovoza 1995. U akciji "Oluja" sudjelovao je gotovo cijeli operativni dio Hrvatske vojske. Ukupno je u operativnom dijelu HV-a sudjelovalo oko 190.000 vojnika, od čega izravno u borbama njih gotovo 130.000.
Oslobođeno je oko 11.000 četvornih kilometara prostora, što je 18,5 posto ukupnog teritorija Republike Hrvatske. Predajom zapovjednika srpske vojske u Viduševcu 8. kolovoza 1995. označen je kraj operativnog dijela akcije "Oluja".
Po završetku operacije Republika Hrvatska je ponovo kontrolirala svoju međunarodno priznatu granicu s Bosnom i Hercegovinom, spriječen je pad Bihaća te je promjenom ravnoteže snaga srpska strana prisiljena na potpisivanje konačnog primirja, koje je uslijedilo u Daytonu 21.studenoga 1995.
Slike s izložbe
foto Miljenko Gregl, MGZ
Vezani članci
Ujedinjeni u obrani Hrvatske. // Vjesnik, 4. i 5. kolovoza 2005., str. 60.