Arhitekt Viktor Kovačić - fotografije
Koncepcija izložbe: Vesna Vrabec
Oblikovanje izložbe: Miljenko Gregl, Tihomir Stančec, Vesna Vrabec
Arhitektonsko djelo Viktora Kovačića (1874-1924) odavno je uvršteno među najznačajnije u povijesti hrvatske arhitekture. Početak njegovog djelovanja je na prijelazu iz 19. u 20. stoljeće. Kovačić dobro vlada suvremenim kreativnim težnjama i dostignućima secesije, ali svojim individualizmom odmiče se od nje i svojim radom postaje predhodnikom moderne arhitekture. Moderna razmišljanja koja su navijestila postulate kasnije moderne arhitekture i zbog čega se Kovačića često naziva “ocem moderne hrvatske arhitekture”, sažeo je ovim rječima: Moderna arhitektura zahtijeva logičnost i praktičnost. Logično, da građevina bude prema materijalu i konstrukciji komponirana, a praktično, da zaista odgovara potrebama, radi kojih je građena. Već tada se zauzima za konstruktivizam i funkcionalizam u arhitekturi koji će biti prepoznati dvadesetih i tridesetih godina.
Slavni hrvatski arhitekt Viktor Kovačić još uvijek je za mnoge čovjek s mnogo neotkrivenih talenata i sklonosti. U nevelikoj fotografskoj ostavštini, upoznajemo ga kao dobrog fotografa. Budući da je bio majstor u stvaranju prizora i ugođaja u svojim arhitektonskim nacrtima, te je prostor i volumen doživljavao kao slikar ili scenograf, i fotografiju pomno promišlja dajući joj umjetnički naboj.
Fotografska ostavština Viktora Kovačića, koja se nalazi u Muzeju grada Zagreba i prikazana na ovoj izložbi, sadrži 35 negativa i 17 fotografija. Fotografije je za izložbu presnimio i obradio Miljenko Gregl, a uvećanjima su pridodate originalne fotografije. Prve fotografije koje je Kovačić snimio datiraju iz 1905. godine i snimljene su u Beču, gdje je i kupio prvi fotografski aparat. U to vrijeme nastale su fotografije njegovog kolege i prijatelja, slavnog austrijskog arhitekta Adolfa Loosa, a jedna od posljednjih njegovih fotografija je portret supruge Terezije iz 1924. godine.
Kovačića u ulozi fotografa zanimaju različiti motivi; stoga fotografije možemo svrstati u nekoliko tematskih cjelina: arhitektura, ljudi u prirodi i na ulici, te portreti prijatelja. Svojim je objektivom ponajprije zabilježio arhitekturu i građevine; bilježi ih na putovanjima i šetnjama Zagrebom, te su nam one danas dragocjen dokument vremena, a njemu su poslužile kao nadahnuće pri radu. S posebnom pozornošću i ljubavlju na svojim fotografijama bilježi izgled Zagreba na početku 20. stoljeća – romantičan izgled gornjogradskih dvorišta, vrata, ulaz u kaptolske vrtove i Branjugovu ulicu, a posebnu povijesnu vrijednost imaju fotografije obrambenog zida ispred zagrebačke katedrale koji je srušen 1906. godine.
Osim fotografija koje je snimio Viktor Kovačić, izložena su i dva Kovaćićeva portreta, nepoznatog autora.
Fortifikacijski zid pred katedralom, Zagreb, 1906. Ulaz u kaptolske vrtove iz Branjugove ulice, Zagreb, 1906.
Gornjogradsko dvorište I, Zagreb, oko 1910.
Portret supruge Terezije u ogledalu, oko 1920. Adolf Loos, Beč, 1905.
Arhitekt Viktor Kovačić rođen je 28. kolovoza 1874. u Ločendolu. Obrtničku školu završio je u Grazu 1891. godine. Nakon završene škole, 1891. godine, doselio se u Zagreb, gdje je kao praktikant radio u nekoliko građevinskih tvrtki (kod Gj. Carneluttija, H. Bolléa). Studij arhitekture upisao je 1896. godine na Akademiji likovnih umjetnosti u Beču, kod profesora Otta Wagnera. Po završetku akademije, 1899. godine, vratio se u Zagreb i otvorio privatni atelijer. Godine 1920. izabran je za predavača na Visokoj tehničkoj školi u Zagrebu, gdje je 1922. imenovan za redovitog profesora. Bio je, 1906. godine, jedan od osnivača Kluba hrvatskih arhitekata. Na Svjetskoj izložbi u Parizu 1925. godine dobio je, nakon smrti, Grand prix. Njegova značajnija djela u Zagrebu su: crkva sv. Blaža (1910-1913), palača Burze (1923-1927), vila Frangeš (1910/11), kuća Frank (1913), uređenje Jezuitskog trga (zajedno s Hugom Erlichom), vila Frölich (1919/20).
Umro je u Zagrebu 21. listopada 1924. godine.
Vesna Vrabec
Muzej grada Zagreba upravlja i skrbi o zbirci Stan arhitekta Viktora Kovačića, Masarykova 21; otvoreno četvrtkom od 10 do 17 sati.
Slike s izložbe
foto Miljenko Gregl, MGZ
Katalog izložbe
Vrabec, Vesna. Arhitekt Viktor Kovačić : fotografije.
Zagreb : Muzej grada Zagreba, 2012.
Vezani članci
Vrabec, Vesna. Fotografije arhitekta Viktora Kovačića. // Zagreb moj grad. 6, 39(2012), str. 52.