Stalni postav 50. Zbirka stare ambalaže dr. Ante Rodina
Online zbirka
"... kad naiđem negdje na ambalažu, ja nemam mira dok je ne uzmem i donesem kući ..."
Sav svoj radni vijek živio je dr. Ante Rodin u Zagrebu; bavio se isključivo ambalažom i tehnologijom pakiranja, a napose znanstvenom obradom ove teme tipične za potrošačko društvo dvadesetog stoljeća. Bio je veliki entuzijast i zaljubljenik u ambalažu i njeno tehnološko i ekološko uznapredovanje.
Ambalaža je u njemu pobudila i probudila strast za sabiranjem i skupljanjem. Bio je toliko zaokupljen njome da se počam od 1971. god. bavio kolekcioniranjem stare industrijske ambalaže.
Ubrzo je svoj interes proširio i na najnoviju ambalažu, jer upravo on kao teoretičar razvoja ambalaže i pakiranja shvaćao je njezinu civilizacijsku važnost.
Što je zapravo ambalaža?
To je kutija, limenka, boca, vrećica ... sa svojstvom zaštite i čuvanja, odnosno pakiranja proizvoda. Ambalaža je k tome i sredstvo vizualnog komuniciranja s potrošačem, jer svojim dizajnom govori o proizvodu i proizvođaču. Stoga mora biti dobro oblikovana i prepoznatljiva.
Zbirka stare ambalaže dr. Ante Rodin ima značajnu kulturno-povijesnu i gospodarsku vrijednost, jer na specifičan način pokazuje zagrebačku svakodnevicu, a kroz nju civilizacijske, gospodarske pa čak i političke promjene.
Danas zbirka broji više od 6.000 predmeta, a 2.000 odabranih, sa Zagrebom povezanih predmeta čini ovu donaciju gradu Zagrebu. Izloženi predmeti povezani su sa Zagrebom, bilo da su kreirani i izrađeni u Zagrebu ili su pak bili uvezeni proizvodi koji su se u Zagrebu prodavali. Oni svjedoče o industrijskoj i potrošačkoj revoluciji 20. stoljeća, ali istovremeno govore o visokom likovnom dometu domaćih dizajnera, i o bogatoj industrijskoj i tržišnoj kulturi na ovim prostorima.
Dr. Ante Rodin rođen je 19. siječnja 1930. god. u Prvić-Luci, kraj Šibenika. U Zagreb je doselio 1950. godine. Diplomirao je na Tehnološkom fakultetu (Kemijsko-tehnološki odjel) Sveučilišta u Zagrebu. Zaposlio se u Birou za ambalažu Gospodarske komore Hrvatske. Objavio je više od 300 stručnih članaka i studija u raznim tehničkim časopisima i pet knjiga o ambalaži i pakiranju.
Doktorirao je godine 1984. disertacijom "Tendencije razvoja ambalaže i tehnologije pakovanja u distribuciji poljoprivrednih proizvoda do kraja ovoga stoljeća".
Godine 1971. dr. Rodin počeo je skupljati staru ambalažu. Spašavajući prikupljanjem ove predmete, inače predviđene za otpad, pridonio je da ovaj dio naše tržišne i vizualne komunikacije budu spašen od zaborava.
Do sada je izbor iz svoje bogate kolekcije izlagao u Zagrebu, Muzeju za umjetnost i obrt, Otvorenom sveučilištu, u Ljubljani, Gornjoj Radgoni i Koprivnici, te u Düsseldorfu na najvećoj svjetskoj izložbi ambalaže, opreme i strojeva za pakiranje.
Iz njegova pionirskog stručnog i znanstvenog rada o razvitku ambalaže iščitava se poruka da je AMBALAŽA - DOISTA SVJEDOK VREMENA.
Gradsko je poglavarstvo 5. studenoga 2001. godine prihvatilo Darovnu ponudu Ane Rodin i dr. Ante Rodina s namjerom da se zbirka preda na trajno čuvanje, održavanje i prezentiranje Muzeju grada Zagreba, koji će je izložiti u svome stalnome postavu.
Nada Premerl
Vezana izdanja
Premerl, Nada; Vjeročka Rukavina; Boris Mašić. Zbirka stare ambalaže dr. Ante Rodin - donacija gradu Zagrebu.
Zagreb : Muzej grada Zagreba, 2002.
Galjer, Jasna. Dizajn pedesetih u Hrvatskoj : Od utopije do stvarnosti = Design of the Fifties in Croatia : From Utopia to Reality.
Zagreb : Horetzky, 2004. Str. 202-209.
Vezani publicirani radovi
Mašić, Boris. Ambalaža - zrcalo napretka. // Komunalni vjesnik, god. XVII, br. 255, 28. veljače 2002., str. 12.
Premerl, Nada. Zbirka stare ambalaže dr. Ante Rodin - donacija gradu Zagrebu. // Informatica Museologica. 33, 1-2(2002), str. 85-87.
Mihalić, Veljko. Privatne zbirke darovane gradu Zagrebu i njihova uloga u kulturnom razvoju grada. // Muzeologija. 45(2008), str. 124-127.
Ostali vezani članci
Tolić, Vlasta. Izložba Zbirke stare ambalaže dr. Ante Rodina. // Vjesnik, 15. srpnja 2002., str. 17.
Frlan, Irena. Svjedočanstvo industrijske i potrošačke industrije. // Novi list, 17. srpnja 2002., str. 38.
Kutije i limenke u Muzeju. // Večernji list, 17. srpnja 2002., str. 9.
Radak, A. Zbirka ambalaže. // Slobodna Dalmacija, 17. srpnja 2002., str. 46.
Tolić, Vlasta. Sa smetlišta u muzej. // Vjesnik, 17. srpnja 2002., str. 13.
Kiš, Patricia. Povijest 20. st. kroz 2000 izložaka ambalaže. // Jutarnji list, 18. srpnja 2002., str. 41.
Tolić, Vlasta. Od "Plavog radiona" do "Crne mačke". // Vjesnik, 18. srpnja 2002., str. 13.
Tolić, Vlasta. Stara ambalaža budi nostalgično sjećanje na boje, mirise i okuse djetinjstva. // Vjesnik, 11. kolovoza 2002., str. 20.
Brežanski, Iva. Zaboravljeno vrijeme... // Vijenac, god. X, br. 222, 5. rujna 2002., str. 40.
Kritovac, Fedor. Šetnja gradom uz zbirku stare ambalaže. // Komunalni vjesnik, god. XVII, br. 264, 13. rujna 2002., str. 31.