Događanja u sklopu projekta "Zagrebačka industrijska baština: povijest, stanje, perspektive"
datum početka/završetka: 19.03.2010. / 28.03.2010.
vrijeme održavanja: 19.00
organizator: Muzej grada Zagreba
Muzej grada Zagreba poziva Vas na dva događanja u sklopu projekta "Zagrebačka industrijska baština: povijest, stanje, perspektive"
u petak 19. ožujka 2010.
u 19 sati: otvorenje Izložbe studentskih radova s temom sadržajne i funkcionalne prenamjene industrijskih objekata, nastale u suradnji Arhitektonskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i Muzeja grada Zagreba
u 20 sati: uvodno izlaganje i prezentacija programa radionice "MULJARA“ - transformacija paleoindustrijskog kompleksa zagrebačke cementare u suvremeni habitat, u organizaciji udruge Archisquad i Muzeja grada Zagreba.Izložba studentskih radova s temom sadržajne i funkcionalne prenamjene industrijskih objekata produkt je suradnje Arhitektonskog fakulteta u Zagrebu i Muzeja grada Zagreba na projektu "Zagrebačka industrijska baština: povijest, stanje, perspektive“. Riječ je o četiri povijesna kompleksa:
- Strojarnici Ugarske državne željeznice, danas u sklopu Tvornice željezničkih vagona "Gredelj“,
- Zagrebačkom parnom i umjetnom mlinu,
- Tvornici cementa "Croatia“ i
- Tvornici Penkala olovaka E. Moster i drug.
Izloženi su studentski projekti nastajali unazad devet akademskih godina na arhitektonsko-urbanističkoj radionici u okviru nastavnog programa Katedre za arhitektonsko projektiranje, pod mentorstvom voditelja akademika dr. sc. Velimira Neidhardta, dr. sc. Vesne Mikić i mr. sc. Ljiljane Šepić.
Voditelj projekta "Zagrebačka industrijska baština“: Goran ArčabićKustosica izložbe: Iva Prosoli
Radionica arhitekture "MULJARA“ funkcionirat će kao kolektivna platforma koja provodi istraživanja narativa urbanog razvoja postindustrijskog krajolika. U Radionici sudjeluje troje voditelja, članova udruge Archisquad, i 13 studenata arhitekture. Za posjetitelje i diskusiju Radionica će bit otvorena 19. ožujka od 20 sati, te 20., 21., 27. i 28. ožujka 2010. u radno vrijeme Muzeja. Rezultati rada Radionice prezentirat će se na izložbi u travnju 2010.
Voditelji Radionice: Ana Dana Beroš, dia; Mirna Horvat, dia; Vedran Jukić, diaKoordinator Radionice: Goran Arčabić