Volim svoju obitelj
Ministarstvo obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti u suradnji s Muzejom grada Zagreba, izložba dječjih likovnih radova
Ovogodišnja izložba “Volim svoju obitelj” nudi na uvid crteže, slike i reljefe kojima je u središtu djetetov pristup okolini. Obitelj kao osnovna jedinica društva i način kako je djeca vide i što im ona znači temeljni su sadržaji izložbe. Izložba nudi dva glavna polazišta u likovnom opisivanju obitelji: prvi se može neposredno uočiti i shvatiti iz predmeta i osoba što ih dijete crta, slika, modelira; drugi se prepoznaje posredno, iz načina kako dijete primjenjuje elemente svoga likovnoga govora. Dječji radovi s ovogodišnje izložbe predočuju raznolikost i bogatstvo likovnoga govora djece predškolske i osnovnoškolske dobi. Tematika je najčešće obiteljsko okupljanje, igra i radost sastanka s majkom, ocem, sestrama, braćom.
Ubrzani razvoj djece vrtićke dobi ne iskazuje se samo bojom i oblicima, već i pojačanom potrebom za naturalističkim crtežom. Osim slikovnog prikaza teme, razvoj djece starije vrtićke skupine upućuje na izvornost u načinu izvedbe dok eksperimentiraju bojom, a polaganjem nekoliko slojeva boje učenici nižih razreda osnovne škole pokazuju osobito zanimanje za razrjeđivanje boje i pokušaje oslobađanja obrisnih kontura od crteža. U radovima djece od deset do dvanaest godina iskazuje se velik interes za prikazivanje likova u vlastitom prostoru, što naglašavaju kružnim ili pravokutnim rasporedom likova, ali i potezima koji uokviruju dominantnu skupinu na slici. U tom se razdoblju pojavljuju likovi majke, uz pojačano zanimanje za izražavanjem njezinih portretnih posebnosti. Naglasak je još uvijek na izražavanju unutrašnjih događaja, misli i osjećaja. Činjenica da inteligencija pozitivno korelira s crtačkim sposobnostima upozorava nas na potrebu jednakog pristupa crtežima darovite djece, ali i crtežima djece s teškoćama. Obje skupine zahtijevaju našu osjetljivost i otvorenost prema njihovim podjednakim mogućnostima u likovnom izražavanju. Nagrađeni radovi govore o međusobnim odnosima koji se odražavaju u mašti djece pri susretu s roditeljima, braćom i sestrama u njihovim maštovitim putovanjima crtežom i bojom.
Šetnja u prirodi, Laura Gecan, 2. razred OŠ Marina Držića u Zagrebu
Moje obiteljsko putovanje, Ivana Fable, 6. razred OŠ Vladimira Nazora u Potpićanu
Od odabranih radova bilo je teško izdvojiti one za pohvale i nagrade jer sva djeca neposrednošću svoga likovnog izraza svjedoče da je ideja obitelji vrijednost sadržaja međusobnih odnosa i svekolikih značenja što ih ti odnosi među roditeljima, odgojiteljima i djecom imaju za svako dijete posebno.
Na natječaj se odazvalo 200 dječjih vrtića, 228 osnovnih škola i 11 centara za djecu s posebnim potrebama, s ukupno 5.316 likovnih uradaka. Članovi povjerenstva, čiji se vrijednosni sudovi nisu temeljili samo na vrednovanju osjetilnih i spoznajnih obilježja likovnih radova nego i na stupnju postignuća učenika, prihvatili su činjenicu da su crteži, slike i skulpture jedina mogućnost dječjeg samoostvarivanja i da su kao takvi dio ukupnosti dojma stvaralačke snage osobnoga likovnog izraza.
Volim svoju obitelj, Petar Herceg, 8. razred OŠ Jabukovac Moja obitelj, Marina Petrović, 7. razred OŠ “Ivana Brlić
Mažuranić” u Slavonskom Brodu
Rebeka Nedved, 2. razred OŠ Bogumila Tonja u Samoboru
Povjerenstvo je odlučilo svojim izborom nagraditi i pohvaliti one vrtiće i škole koji su imali najveći broj neobičnih, tehnički dobro izvedenih likovnih iskaza dječje mašte, potpunih samoisticanja djece različitih mogućnosti koji s odgovornošću i ove godine prikazujemo našoj javnosti.
Povjerenstvo za prosudbu likovnih radova pristiglih na natječaj u sastavu:
- Zdenka Ninić, dipl. iur., pomoćnica ministrice Ministarstva obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti Republike Hrvatske,
- Vesna Leiner, muzejska pedagoginja, voditeljica pedagoških radionica, Muzej grada Zagreba,
- Josip Grgevčić, akademski kipar, redoviti profesor Visoke učiteljske škole u Čakovcu,
- Mirjana Pavlinović Pivac, ravnateljica OŠ Matije Gupca u Zagrebu,
- Čedna Sliško, učiteljica razredne nastave i mentorica,
- Emil Robert Tanay, akademski slikar, redoviti profesor Akademije likovnih umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu,
- Ivan Doroghy, akademski slikar, dizajner i profesor na Studiju dizajna Arhitektonskog fakulteta u Zagrebu
za izložbu je izabralo 417 likovnih uradaka.
Emil Robert Tanay
(preuzeto iz kataloga izložbe)
Slike s izložbe
foto Miljenko Gregl, MGZ
Katalog izložbe
Volim svoju obitelj / predgovor Emil Robert Tanay.
Zagreb : Ministarstvo obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti, 2006.
Vezani članci
N. G. Izložba "Volim svoju obitelj". // Vjesnik, 18. i 19. studenoga 2006., str. 69.