Umjetnički spomenici u čast NOB-e na području gradske zajednice općina Zagreb
Koncepcija izložbe: mr. Dušan Korać
Oblikovanje izložbe i plakata: Joža Ladović
Od prvih poslijeratnih dana pa sve do danas, u stalnom sjećanju na oslobodilačku borbu naših naroda, podignuto je širom naše zemlje mnoštvo spomenika u čast znanim i neznanim junacima, herojima, žrtvama fašizma, herojskim događajima i revoluciji. Zavladala je silna želja i potreba da se od zaborava sačuvaju herojska zbivanja nedaleke prošlosti, da ona stalno žive pred našim očima i budu predana kao neizbrisiv spomen mlađim pokoljenjima. Podizanje spomenika i spomen-ploča, kao zornih obilježja junačkih događaja, značilo je i znači ostvarenje takvih želja i potreba. Oni su otkriveni u slobodnim prostorima, ambijentima s memorijalnim značenjem, tvorničkim dvorištima ili u zatvorenim halama, predvorjima i dvoranama svugdje gdjegod je bilo potrebno, da podsjećaju na herojske dane, događaje ili njihove sudionike. Spomenici, oblikovani akademski realno ili simbolički, sadržavaju uvijek neizbrisivu idejnu memorijalnu poruku. I njihovu prisutnost osjećamo kao nužnu potrebu naše svakidašnjice.
Djelatnost podizanja spomenika, kao zornih spomena na Narodnooslobodilačku borbu i njezine herojske nosioce, bila je i na području Zagreba i njegove bliže i dalje okolice u trideset i više godina poslije oslobođenja vrlo intenzivna. I ovdje je podignut veliki broj spomenika i spomen-ploča u čast narodne revolucije, njenih boraca, heroja ili žrtava fašizma. Podignut je u slobodnim ili zatvorenim prostorima, a rješavan realistički ili simbolički.
Prilikom pristupanja realizaciji ove izložbe, nažalost, nije bilo kompletnih podataka o spomenicima, o postojanju mnogih uopće, o njihovim lokalitetima, broju i sl. Stoga smo, u želji da za ovu izložbu imamo pred sobom kompletan materijal, razvili pravi istraživački i sabirački rad na terenu. Rezultat toga rada bio je taj da je materijal prvi put prilično kompletiran, a i konstatacija da ga zapravo ima vrlo mnogo, toliko da ni izdaleka nije mogao biti izložen u potpunosti na ovoj izložbi. Morao je biti napravljen izbor iako to nije po umjetničkom kriteriju, umjetničkoj vrijednosti, već više prema značenju spomenika.
U svakom slučaju, prednost odnosno vrijednost ove izložbe nije samo u njoj samoj, već i u činjenici da je tim povodom istražen i sabran na jednome mjestu i prvi put kompletiran ovaj značajan dokumentarni materijal. On će bez sumnje dobro doći i u drugim prilikama, pojedinačno ili kompletno, a osobito prilikom eventualnog budućeg izdavanja jedne kompletne publikacije o spomenicima i spomen-pločama NOB-e podignutih na području Zagreba i njegove bliže i dalje okolice.
dr. Franjo Buntak
Zagreb, grad-heroj, koji je dao Narodnoj revoluciji i NOB-u 50.000 Zagrepčana, a među njima 89 narodnih heroja i 600 nositelja “Partizanske spomenice 1941. godine”, obilježio je spomenicima i spomen-pločama te drugim javnim i privrednim objektima 20.000 boraca palih u redovima Narodnooslobodilačke vojske na ratištima Jugoslavije ili pobijenih na ustaškim stratištima, koja su bila masovna i javna na području grada Zagreba.
Zagrepčani su pokazali herojstvo u slavnim danima NOB-a i svojom krvlju ispisali stranice svoje povijesti u mukotrpnoj i nadčovječanskoj borbi za pobjedu, slobodu, ravnopravnost i socijalizam svih jugoslavenskih naroda i narodnosti združenih u Socijalističku Federativnu Republiku Jugoslaviju.
mr. Dušan Korać
Slike s izložbe
foto Josip Vranić, MGZ
Korać, Dušan. Umjetnički spomenici u čast NOB-e.
Zagreb : Muzej grada Zagreba, 1976.
[presavitak]
Gostovanja
Umjetnički spomenici u čast NOB-e na području gradske zajednice općina Zagreb, Muzej Turopolja, Velika Gorica, 1977.
Umjetnički spomenici u čast NOB, Muzej grada Siska, 1977.