Počeci Gajnica: planiranje i izgradnja stambenog naselja tvornice Jedinstvo do sredine 1950-ih godina
Izložba u galeriji Idealni grad Centra za kulturu i obrazovanje Susedgrad, Argentinska 5
Izložba je realizirana u sklopu projekta Muzeja grada Zagreba Zagrebačka industrijska baština: povijest, stanje, perspektive.
Centar za kulturu i obrazovanje Susedgrad izložbu organizira u sklopu projekta Susedgradske gradske četvrti nekad i danas.
Organizatori izložbe: Centar za kulturu i obrazovanje Susedgrad i Muzej grada Zagreba
Koncepcija izložbe: Goran Arčabić
Oblikovanje izložbe i plakata: Oaza /Nina Bačun, Roberta Bratović, Maša Poljanec/
Fotografije / obrada i priprema fotografija za tisak: Miljenko Gregl
Izložba je produkt suradnje Centra za kulturu i obrazovanje Susedgrad i Muzeja grada Zagreba na projektu Zagrebačka industrijska baština: povijest, stanje, perspektive. Cilj je projekta podizanje svijesti javnosti o važnosti i potrebi zaštite industrijskog naslijeđa.
Izložba je namijenjena prvenstveno našim sugrađanima – stanovnicima Gajnica. Želimo ih upoznati s ne tako davnom poviješću njihova naselja. Izložbom ujedno želimo potaknuti valorizaciju povijesnog stambenog naselja izgrađenog krajem 1940-ih i početkom 1950-ih godina na zapadnoj periferiji Zagreba.
Izložba Počeci Gajnica dio je završne etape projekta Muzeja grada Zagreba Zagrebačka industrijska baština koja je fokusirana na industrijalizaciju i graditeljsko naslijeđe iz razdoblja neposredno nakon svršetka Drugog svjetskog rata. Izgradnja državnih poduzeća teške industrije i elektroindustrije (“giganata”) tada je predstavljala ideološku bazu privrednog i društvenog razvoja.
Tvornica procesne opreme za kemijsku i prehrambenu industriju Jedinstvo jedan je od giganata izgrađenih u poratno doba. Uz puštanje u rad nove tvornice u Jankomiru izravno je povezan projekt izgradnje stambenog naselja za radnike tog državnog poduzeća. Naselje smješteno sjeverno od tvornice, podno obronaka Zagrebačke gore, trebao je objediniti funkcije stanovanja, prehrane i opskrbe, obrazovanja, rekreacije i društvenog života stanovnika.
Ambiciozan projekt osmišljen u Urbanističkom institutu Ministarstva komunalnih poslova Hrvatske iz 1949. godine predviđao je naselje za 5.000 žitelja. Premda su sadržaji predviđeni projektom realizirani tek manjim dijelom, oni su postali jezgrom današnjeg naselja Gajnice.
Do danas je sačuvana prepoznatljivost dijela naselja tvornice Jedinstvo, a stambeni objekti izgrađeni između 1948. i 1952. u velikoj su mjeri zadržali izvornost. Objekte u naselju projektirali su stručnjaci Arhitektonskog projektnog zavoda, među kojima se izdvajaju imena Stjepana Gomboša, Ive Bartolića, Slavka Löwyja, Lavoslava Horvata i Milana Tomičića. Navedene činjenice govore u prilog potrebi vrednovanja naselja kao povijesnog i graditeljskog naslijeđa.
Izložba je oblikovana na dvanaest plakata. Na presnimkama fotografija i građevinske dokumentacije (nacrta) iz Hrvatskog državnog arhiva i Državnog arhiva u Zagrebu rekonstruiran je tijek planiranja i izgradnje stambenog naselja od 1948. do 1956. godine.
Goran Arčabić
Dvokatne stambene zgrade u naselju tvornice Jedinstvo, Zagreb, poslije 1952.
Trgovačke i uslužne radnje u sklopu naselja tvornice Jedinstvo, Zagreb, 1956.
Južni niz stambenih jednokatnica, snimio Miljenko Gregl, Zagreb, 2017.
Sjeverni niz stambenih jednokatnica, snimio Miljenko Gregl, Zagreb, 2017.
Stambene dvokatnice, snimio Miljenko Gregl, Zagreb, 2017.
Detalj stubišta stambene jednokatnice, snimio Miljenko Gregl, Zagreb, 2017.
Slike s izložbe
foto Miljenko Gregl, MGZ
foto Centar za kulturu i obrazovanje Susedgrad
Vezani članci
Sutlić, Korana. Kako je nastajao kvart u zapadnom dijelu Zagreba. // Jutarnji list, 11. ožujka 2017., str. 73.