Plakat za plakat: iz zbirke Muzeja Slavonije Osijek
Muzej Slavonije, Osijek, gostovanje u Muzeju grada Zagreba
Autorica izložbe: mr. sc. Marina Vinaj
Koordinatorica: Željka Kolveshi
Oblikovanje izložbe: Mirta Kapetanović
Oblikovanje plakata: mit dizajn studio, Osijek
Virtualna izložba na portalu Hrvatska kulturna baština
Kako nekada, tako i danas likovno zanimljiva i sadržajno provokativna kombinacija na uvećanom listu papira, javno obznanjena, zaustavit će prolaznika, prenijeti mu poruku. Ubrzo stiže nova poruka, bogatija, sadržajnija, ona izaziva gnjev, ogorčenje, euforiju, manji ili veći interes, znatiželju, nakon nekog vremena i ona će biti prelijepljena novom, svježijom, boljom informacijom. No, koliko god plakat efemerno doživljavali, njegova kulturno-povijesna vrijednost ne prestaje dan nakon najave koncerta ili otvorenja izložbe.
Marno prikupljane i pohranjene u muzejima i galerijama, zbirke plakata svjedoče, izražajnije, intimnije i neposrednije o pojedinim segmentima življenja određene sredine i zato su neprocjenjive u traganju i oslikavanju prošlosti.
Više od pet tisuća plakata prikupljenih u Muzeju Slavonije svjedoče o životu grada više od stotinu i pedeset godine. Mozaik prošlosti Osijeka ostao bi nepopunjen bez ovih papirnatih svjedoka, stoga svaki od njih, ma koliko krhak i godinama obremenjen, ima svoje mjesto u povijesnoj priči grada. Zrcale su u njima kazališna događanja, filmski programi, političke parole i pozivi, reklamiraju se raznovrsni proizvodi i poziva Osječane na sajmove.
Prigodom izložbe načinjen je odabir svake cjeline, tako da su plakati podijeljeni u skupine: kazališni, filmski, prigodni, komercijalni i politički.
Dakako da je ova gruba podjela zanemarile neke tematske cjeline koje smo mogli i posebno izdvojiti, poput koncerata ili pak otvorenja izložbi. Nužno je bilo odrediti vremensku granicu, te u našem pregledu zastajemo kod poslijeratnih plakata. Kako je 1949. godine osnovana Gradska knjižnica u Osijeku, dio novijeg fonda pohranjen je ondje.
Najveći dio zbirke plakata Muzeja Slavonije u Osijeku otkupljen je tijekom 1929. i 1930. godine, zajedno s još velikim brojem osječkih tiskovina, od Oskara Frimla Antunovića, Osječanina, velikog bibliofila i sakupljača.
Odabrani plakati značajni su dokumenti određenog razdoblja, njegova kulturno-povijesna odrednica no ujedno umjetnički i stilski dotjerani , ističu i svoga autora te i danas komuniciraju s publikom.
Držimo da će svaki ponuđeni plakat, uz opis, najbolje ispričati svoju priču, a ona je, poput osječke prošlosti bogata, prebogata.
mr.sc. Marina Vinaj
Slike s izložbe
foto Miljenko Gregl, MGZ
Katalog izložbe
Vinaj, Marina. Plakat za plakat : iz zbirke Muzeja Slavonije Osijek.
Osijek : Muzej Slavonije, 2008.
Vezani publicirani radovi
Knežević, Ivana. Marina Vinaj: Plakat za plakat. // Informatica Museologica, 40, 3-4(2009), str. 105-107.
Vinaj, Marina. Motrišta plakata – izvori za proučavanje lokalne povijesti na primjeru izložbe "Plakat za plakat" u Muzeju Slavonije Osijek. // Povijest u nastavi. VIII, 16(2)(2012), str. 309-312.
Ostali vezani članci
Tenžera, Marina. Šarm staroga osječkoga plakata. // Vjesnik, 9. ožujka 2011., str. 20-21.
Kružić, Marko. Plakat za plakat. // Vijenac, god. XIX, br. 445, 24. ožujka 2011., str. 21.