Od Budinjaka do Mainza – Von Budinjak nach Mainz
Muzej grada Zagreba, gostovanje u Galeriji Vijećnice grada Mainza
Koncepcija izložbe: Želimir Škoberne, Aleksandra Bugar
Stručni i znanstveni suradnik pri realizaciji izložbe: Markus Egg
Suradnik na realizaciji izložbe: Boris Bošković
Oblikovanje izložbe: Želimir Škoberne, Aleksandra Bugar, Boris Bošković
Grafičko oblikovanje: Miljenko Gregl
Fotografije: Fotodokumentacija Muzeja grada Zagreba i Rimsko-germanskog središnjeg muzeja u Mainzu
Boris Bošković, Miljenko Gregl, Jozo Vranić, Želimir Škoberne, Tihomir Stančec, Morena Želle, Josip Burmaz, R. Mueller, V. Iserhardt, S. Steidl, S. Patscher, Goedecker-Ciolek
Terenski crteži: Morena Želle
Ilustracije: Miljenko Gregl
U povodu 50. godišnjice prijateljstva gradova Zagreba i Mainza, koja se obilježava 2107. godine nizom kulturnih događanja, Muzej grada Zagreba u partnerstvu s Rimsko-germanskim središnjim muzejom u Mainzu, u Galeriji Gradske vijećnice u Mainzu predstavlja prigodnu izložbu koja tematizira važan hrvatski pretpovijesni lokalitet Budinjak kroz prizmu dugogodišnje suradnje ovih dviju institucija.
Izložba je ujedno i prvo predstavljanje toga iznimnog arheološkog lokaliteta publici u Mainzu. Za tu priliku osmišljen je koncept koji predstavlja lokalitet Budinjak kroz sinergiju arheološke metode i rezultata istraživanja te konzervatorsko-restauratorskih postupaka na krhkim metalnim predmetima kao zaokruženi ciklus očuvanja arheološke baštine.
Naime, svi metalni predmeti s lokaliteta Budinjak restauriraju se u Mainzu, pa je želja bila pokazati kako predmeti u jednom obliku (najčešće u blokovima zemlje ili gipsanim paketima) “putuju” do Mainza, a potom se vraćaju u Zagreb, u muzej, u sasvim novim, a zapravo “starim” originalnim oblicima.
Otuda i dosjetka u nazivu izložbe Od Budinjaka do Mainza jer ovoga puta iskopani i restaurirani predmeti ostaju u Mainzu, barem nakratko i približavaju svijet ljudi koji su živjeli i umirali prije gotovo tri tisuće godina. Sada i ovdje, predmetima koje su sa sobom ponijeli na posljednje počivalište, komuniciraju sa suvremenom publikom.
Iako relativno mala i sažeta, prigodna i obljetnička, izložba Od Budinjaka do Mainza nastoji publici približiti jedan izniman arheološki lokalitet koji zauzima svoje mjesto na arheološkoj karti halštatske kulture i važan je pri proučavanju kraja kasnoga brončanog i starijega željeznog doba, odnosno vremenskog okvira od 10. do 6. stoljeća prije Krista.
Izložba je zamišljena i kao “zelena” oaza, jer zelena boja lišća drveća, paprati i trave najviše asocira na lokalitet koji se u takvome prirodnom okruženju istražuje. Sve pejzažne fotografije korištene kao ilustracije ili podloge izložbenim legendama snimljene su na Žumberku i u okolici Budinjaka. Tako su i dizajnerska rješenja dotaknuta autentičnim prizorima i detaljima s istraživanja.
Godina 2017., u kojoj se obilježava 50. godišnjica prijateljstva gradova Mainza i Zagreba, ujedno je i prigoda da se na ovome mjestu zabilježe i druge dvije obljetnice vezane uz muzeje partnere na izložbi Od Budinjaka do Mainza. Naime, 1852. godine osnovan je Rimsko- germanski središnji muzej u Mainzu te ove godine obilježava 165. rođendan. Muzej grada Zagreba osnovan je 1907. godine te ove godine obilježava okrugli 110. rođendan. U ovoj obljetničkoj godini s poštovanjem ističemo suradnju ovih dviju institucija.
Na otvorenju su gradonačelnik Grada Mainza Michael Ebling i zamjenica gradonačelnika Grada Zagreba Olivera Majić potpisali Povelju o daljnjoj suradnji dvaju gradova. Izložbu su predstavili Želimir Škoberne, muzejski savjetnik MGZ-a u miru i dugogodišnji voditelj arheoloških istraživanja lokaliteta Budinjak te dr. sc. Markus Egg, direktor restauratorskih radionica i laboratorija RGZM-a i voditelj Pretpovijesnog odjela RGZM-a.
Uz izložbu Von Budinjak nach Mainz bile su predstavljene i dvije manje izložbe: Three Stories – Greetings from Zagreb, izložba grafika troje zagrebačkih umjetnika te Von Gutenberg zum 3D-Druck von Biomaterialen, izložba o suradnji Sveučilišta u Mainzu i Zagrebu.
Želimir Škoberne, Aleksandra Bugar
Budinjak – pogled na gradinu
Budinjak – nekropola s humcima
Fibula iz groba 4, tumula 16 in situ i nakon konzervacije
Čišćenje metalnih nalaza in situ groba 2, tumula 48
Obrada metalnih predmeta u radionicama RGZM-a
Bimetalna igla – grob 1, sonda A Rendgenska snimka bimetalne igle - grob 1, sonda A
Gipsani zemljani blok u radionicama RGZM-a
Obrada keramičkih ulomaka u radionicama RGZM-a Keramička posuda prilikom pronalaska - grob 4, tumul 16
Terenski rad na Budinjaku
Rad u restauratorskim radionicama RGZM-a
Dokumentacija restauratorskih radionica RGZM-a – rezultati ispitivanja tekstilnih tragova na fibuli (grob 5, tumul 68)
Dokumentacija restauratorskih radionica RGZM-a - fotografija bloka zemlje s fibulom (grob 5, tumul 68)
Slike s izložbe
foto Miljenko Gregl, MGZ
Katalog izložbe
Škoberne, Želimir; Aleksandra Bugar. Od Budinjaka do Mainza = Von Budinjak nach Mainz.
Zagreb : Muzej grada Zagreba, 2017.
Sadržaj
50 Jahre Städtepartnerschaft Mainz – Zagreb : Drei Ausstellungen im Mainzer Rathaus : 22. Juni bis 31. August 2017
Mainz : Landeshauptstadt Mainz, Hauptamt, Öffentlichkeitsarbeit und Protokoll sowie Kulturamt, 2017
[presavitak]
Vezani članci
Aus Mainz und Zagreb. // Allgemeine Zeitung Mainz, 19. lipnja 2017.
Hoffmann, Marianne. Begeistert für die europäische Idee. // Allgemeine Zeitung Mainz, 23. lipnja 2017.