Moj kvart Trnsko 2060.
Izložba radova učenika Osnovne škole Trnsko, pedagoško-edukativni program uz izložbu "Pola stoljeća Trnskog - priča jedne generacije"
Koncepcija izložbe: Vesna Leiner, Kristian Strukić
Oblikovanje plakata: LaserPlus
Izložba Moj kvart Trnsko 2060. zamišljena je kao dio izložbe Pola stoljeća Trnskog – priča jedne generacije. Željeli smo saznati kako najmlađi stanovnici Trnskog – učenici Osnovne škole Trnsko – zamišljaju svoj kvart za 50 godina. Stoga smo ih uključili u ovaj projekt kako bismo vidjeli prenosi li se taj pozitivan kvartovski duh zajedništva na mlađe generacije, u nadi da će se on odraziti i u njihovim radovima.
Odaziv je premašio očekivanja!
Svi učenici ove škole, njih 801, sa svojim učiteljima i profesorima, na čelu s ravnateljicom, s oduševljenjem su se uključili u akciju. Kroz svoje likovne radove ukazali su i na sadržaje koji im nedostaju, a koje vide u svom kvartu za 50 godina kad on bude slavio svoju stogodišnjicu.
Stanovnici naselja Trnsko, kroz proteklib pedeset godina, razvili su specifičan oblik kvartovskog zajedništva, vidljiv u dobrosusjedskim odnosima, njegovanju kulturnog identiteta naselja pa se to, naravno, prepoznaje i u radovima učenika. Grupni radovi većeg formata rađeni su kao segmenti te potom spajani u cjelinu. Pritom su učenici najčešće koristili tehniku papir-plastike, stvarajući na taj način dvodimenzionalne i trodimenzionalne predmete. Na domišljatim i kreativnim rješenjima vidi se imaginaran kvart nastao kao izraz dječje mašte i kreativnosti. Veseli i ohrabruje činjenica da djeca zapažaju i razmišljaju o okolini u kojoj odrastaju. Njihova zapažanja i intervencije u okoliš vidljive su u promišljanju zatvorenih i otvorenih javnih prostora: vrtića, škola, igrališta, kulturnih ustanova, parkova, trgovačkih centara, parkirališta, trgova, bazena i dr. Stvorili su tako kvart budućnosti u kojem se prožima njima poznato naselje s maštovitim vizijama. Osnovni okvir svih radova zadržava današnje arhitektonsko-urbanističko rješenje koje, obogaćeno svježinom živih boja, poprima posve novu dimenziju.
Iz radova je vidljivo da će se i nadalje njegovati tradicija te da će kvartovska kolektivna memorija bitno utjecati na stanje duha njegovih stanovnika. Upravo to pridonosi međusobnom razumijevanju, druželjubivosti te formira način ponašanja primjeren urbanoj sredini, obogaćujući tako kulturu življenja u kvartu i dajući mu svojevrsnu intimnost. Možemo se samo nadati kako agresivno ponašanje i otuđeni način života neće izbrisati identitet Trnskog, već da će i dalje postojati inicijative i akcije građana kao što je Virtualni muzej Trnsko, jer ne zaboravimo da jedan grad, pa tako i njegov kvart, čine upravo njegovi stanovnici.
Vesna Leiner
Slike s izložbe
foto Miljenko Gregl, MGZ