KAMEN NA KAMEN Rimska arhitektura sjeverozapadne Istre
Gostujuća izložba Pomorskog muzeja „Sergej Mašera“ Piran u Muzeja grada Zagreba
Vrijeme održavanja: 15. listopada – 15. studenog 2020.
Organizatori: Muzej grada Zagreba i Pomorski muzej „Sergej Mašera“ Piran
Autorica izložbe: Snježana Karinja
Koordinatorica gostujuće izložbe u Muzeju grada Zagreba: Vesna Leiner
Izložba je dostupna i prilagođena osobama s invaliditetom.
Izložba je za posjetitelje otvorena od petka, 16. listopada 2020.
Dostupna i prilagođena izložba Kamen na kamen ... Rimska arhitektura sjeverozapadne Istre realizirana je kao pilotna akcija Pomorskog muzeja "Sergej Mašera" Piran u okviru europskog projekta COME-IN! (Interreg Central Europe). Prvi put bila je postavljena od 16. lipnja 2018. do 25. veljače 2019. godine u izložbenom prostoru Pomorskog muzeja u Piranu.
Izložba je od 11. svibnja do 1. listopada 2019. godine gostovala u Muzeju grada Umaga.
Svrha projekta COME-IN!, koji je započeo krajem 2016. godine, a zaključen je u rujnu 2019., bila je povećati kapacitete malih i srednjih muzeja te ih učiniti pristupačnima široj javnosti, a glavni cilj projekta bila je UKLJUČIVOST.
U njemu su sudjelovala udruženja osoba s invaliditetom, sveučilišta, muzeji, centri za izobrazbu i druge institucije koje se bave pitanjima pristupačnosti, poboljšanju komunikacije o uslugama muzeja za sve posjetitelje.
U duhu projekta, Pomorski muzej Piran je u suradnji s Muzejom grada Umaga, Arheološkim muzejom Istre u Puli i drugim slovenskim, hrvatskim i talijanskim ustanovama, koje su za izložbu posudile fotografski materijal - Zavodom za zaštitu kulturne baštine Slovenije, Odsjekom za arheologiju i kulturnu baštinu Fakulteta za humanističke studije na Primorskom sveučilištu u Kopru, Centrom za komunikaciju i korekciju sluha i govora u Portorožu, Regionalnim muzejom u Kopru, Gradskim muzejom iz Trsta - pripremio dostupnu izložbu namijenjenu širem krugu posjetioca.
Predstavljena su arheološka nalazišta smještena između zaljeva Sv. Bartolomeja kraj Ankarana u Sloveniji i Novigrada u Hrvatskoj. Posebna pažnja pri postavljanju izložbe bila je usmjerena ka lakoj dostupnosti osobama s invaliditetom. U osmišljavanje izložbe uključena su i djeca i odrasli s Downovim sindromom, u sklopu projekta ArtDownUp koji organiziraju Centar za komunikaciju i korekciju sluha i govora u Portorožu, Obalne galerije Piran i Pomorski muzej u Piranu. Neke od ovih njihovih izvedbi - kao što su, primjerice, rekonstrukcija jednog krova iz rimskog razdoblja i reljefni ukras rimskog arhitrava - uvršteni su u izložbu i posjetitelji ih mogu dodirnuti.
Izložba obuhvaća veliki broj originalnih predmeta, kao što su ostaci mozaika, tegule – krovne opeke s pečatima i različitim oznakama, podnožja i kapiteli kamenih stupova. Izložene su i taktilne rekonstrukcije rimskih podova.
Prilikom gostovanja izložbe u Umagu, tekstovi su prevedeni na hrvatski jezik i hrvatsku brajicu, koja se ponešto razlikuje od slovenske. Na hrvatski znakovni jezik preveden je i uvodni tekst, te snimljen video.
Duž istarske obale, u rimsko su doba izgrađene brojne raskošne vile s pratećim objektima, ribnjacima i lukama, od kojih su neke bile dio velikih posjeda.
Iako su lokaliteti na kojima su se nalazile vile na slovenskom dijelu Istre dobro poznati, samo su neke od njih bile predmetom opsežnih arheoloških istraživanja. Zahvaljujući blizini mora i cestovnoj mreži, vlasnici vila imali su velike mogućnosti za prodaju vlastitih proizvoda i kupnju najrazličitijih vrsta robe dovezene iz zemalja Sredozemlja.
Krajem 4. stoljeća i u prvoj polovici 5. stoljeća poslije Krista, brojne su maritimne vile napuštene.
U nekadašnjim rimskim kolonijama Trst (lat. Tergestum), Poreč (lat. Parentium) i Pula (lat. Colonia Pietas Iulia Pola), sačuvani su brojni ostaci velebnih arhitektonskih zdanja, kao što su ostaci amfiteatara, kazališta, slavoluka pobjede, hramova... Danas, nakon više od 2000 godina od njihova nastanka, oni privlače poglede brojnih prolaznika i posjetitelja punih divljenja, te ukazuju na izvrsno poznavanje arhitekture i načina gradnje. U sjeverozapadnoj Istri, na području od Timava do Mirne koji je bio pod upravom Trsta, trenutno nema mnogo pronađenih ostataka sličnih javnih zgrada, no sačuvani su ostaci naselja, brojnih posjeda i ljetnikovaca Rimljana, poznatih kao ladanjske (lat. villa rustica), maritimne (lat. villa maritima) i prigradske vile (lat. villa suburbana), ovisno o njihovom položaju i funkciji.
Rimski pisac Kasiodor, u svom djelu pod nazivom Različiti spisi (lat. Variae) iz 6. stoljeća, opisuje ljepote obale i istarskih otoka, navodeći da na njima vile izdaleka sjaje poput bisera nanizanih na ogrlici.