Fašničke maske
Muzej grada Zagreba u suradnji s Centrom za kulturu i informacije Maksimir, izložba iz ciklusa Maske
Voditelji projekta: Vesna Leiner, Tomislav Vuković
Stručni ocjenjivački sud: Tomislav Buntak, Miljenko Gregl, Vesna Leiner, Tomislav Vuković
Centar za kulturu i informacije Maksimir u suradnji s Muzejom grada Zagreba i zagrebačkim osnovnim školama i ove je godine priredio već tradicionalnu izložbu Maske koja se od 2000. realizira u Muzeju grada Zagreba. Projektom se želi na zanimljiv i pristupačan način potaknuti dječju kreativnost kroz upoznavanje prošlosti Zagreba, očuvati tradiciju obilježavanja fašnika i pokladnih običaja u našem gradu te implementirati pozitivne tradicijske prakse u urbanu svakodnevicu mladih osnovnoškolskog uzrasta.
Na našem, zagrebačkom području, događanja vezana uz fašnik, povijesni izvori bilježe već u 14. stoljeću. “Zlatno doba” poklada bilo je razdoblje od sredine 18. stoljeća pa do početka Prvoga svjetskog rata. Od blagdana Sveta tri kralja (6. siječnja) do Pepelnice i korizme Zagrebom je vladala Njegova visost princ karneval.
Ovogodišnja tema izložbe je Fašničke maske u sklopu koje su učenici imali zadatak napraviti trodimenzionalne maske. Najboljim maskama dodijeljene su tri vrijedne nagrade. Svi sudionici projekta dobili su utješne nagrade i zahvalnice. Na pozivni natječaj odazvalo se dvanaest zagrebačkih osnovnih škola i više od 350 učenika.
ŠKOLE SUDIONICE:
OŠ Jordanovac, PŠ Kozjak (1. nagrada)
OŠ Voltino (2. nagrada)
OŠ Vladimira Nazora (3. nagrada)
OŠ Antuna Gustava Matoša
OŠ Augusta Cesarca
OŠ Ive Andrića
OŠ Iver
OŠ Luka
OŠ Pantovčak
OŠ Pavleka Miškine
OŠ Remete
OŠ Vugrovec – Kašina
Uz izradu maski i prigodnu izložbu, njegujući tradiciju poklada u Zagrebu, Muzej grada Zagreba već devetnaestu godinu zaredom realizirao je i program Žive slike, kao reminiscenciju na fašničke zabave zagrebačkog plemstva 19. stoljeća. Tijekom vikenda uoči fašnika kostimiranim likovima iz zagrebačke prošlosti oživljuje se stalni postav, uz sudjelovanje svih djelatnika i brojnih prijatelja Muzeja.
Vesna Leiner
Slike s izložbe
foto Miljenko Gregl, MGZ