Crtice iz života Zagreba, svibanj – prosinac 1945.
Koncepcija izložbe: Branko Ćeran
Nakon četverogodišnje okupacije naš grad je konačno dočekao slobodu 8. svibnja 1945. Bitka za Zagreb otpočela je probojem neprijateljskih utvrđenih linija kod Banove Jaruge i obrambenog pojasa koji se pružao preko Čazme. Jedna od značajnih borbi vodila se u rajonu Bukovca, sjeveroistočno od Sesveta gdje je potpuno uništen 395. puk 181. njemačke divizije.
Deseti korpus Narodnooslobodilačke vojske Jugoslavije, nazvan Zagrebački djelovao je na širokom prostoru sjeverozapadne Hrvatske u neprijateljskoj pozadini. Posebno se istaknuo u borbama krajem 1944. i početkom 1945., poznatim kao Virovitički mostobran. Pomicanjem fronte prema zapadu Deseti korpus bit će uključen u Prvu armiju pod komandom Peke Dapčevića, vojnu formaciju koja je držala sektor između Drave i Save. Deseti korpus zagrebački nije sudjelovao u samim borbama u gradu, već je u grad ušao 9. svibnja 1945.
Dok je Prva armija imala zadatak napredovati prema Zagrebu iz smjera istoka, Druga armija, pod komandom Koče Popovića približavala se Zagrebu s juga. Na zagrebačkoj periferiji susrele su se jedinice Prve i Druge armije, to su bile 1., 6. i 28. divizija – sudionice borbi za oslobođenje Beograda. Od Siska i Petrinje kretale su se 28. i 45. divizija, iza njih je išla 39. divizija, od Sesveta, Markuševca i Sljemena 1. i 6. divizija, a ususret njima išle su 48. makedonska i 21. srpska divizija; prema gradu nastupa i talijanska brigada Garibaldi. Oko 11 sati prije podne 8. svibnja 1945. godine 21. srpska prelazi Savski most. Borci 28. slavonske divizije i borci srpskih jedinica prelaze Savu skelom i Jakuševačkim mostom, ulazeći u Zagreb preko Trnja. U 15 sati i 25 minuta prvi partizani, borci Jugoslavenske armije nalaze se na Jelačićevom trgu – Trgu Republike.
Uz pomoć fotografije kao izuzetnog dokumenta izložbom se prikazao, osim ratnih zbivanja, i jedan dio burnog mirnodopskog života našega grada 1945. godine. Kompletna izložba napravljena je građom iz fundusa Muzeja grada Zagreba. Veliki dio fotografija (četrdesetak) prikazan je prvi puta, primjerice ulazak jedinica Desetog korpusa zagrebačkog u Zagreb, posjet oficira JA dječjem vrtiću – domu za ratnu siročad, izbori listopada mjeseca itd.
Izložbom se nastojala oživjeti atmosfera velikog mitinga oslobođenja 11. svibnja 1945. na Jelačićevom trgu – Trgu Republike, zatim vojnih parada 13. svibnja, 27. srpnja i 20. listopada, nogometnih utakmica odigranih u Kranjčevićevoj ulici, boravak Josipa Broza Tita u Zagrebu, imenovanje privremenog Gradskog narodnooslobodilačkog odbora za grad Zagreb, kongresa Antifašističkog fronta žena (AFŽ) Hrvatske...
Branko Ćeran
(preuzeto iz presavitka izložbe)
Slike s izložbe
foto Josip Vranić, MGZ
Ćeran, Branko. Crtice iz života Zagreba : svibanj – prosinac 1945.
Zagreb : Muzej grada Zagreba, 1983.
[presavitak]