Budinjak i Libna: kacige istoga ljevača? (gostovanje u Krškom)
Muzej grada Zagreba, gostovanje u Zavarovalnici Triglav, Krško, izložba u povodu praznika općine Krško uz potporu Zavarovalnice Triglav d.d.
Koncepcija izložbe: Želimir Škoberne
Oblikovanje izložbe: Morena Želja Želle
Cilj ove izložbe bio je upoznati javnost Krškog s lokalitetom Budinjak u Žumberku. Značajni materijalni ostaci pronađeni u grobovima tijekom arheoloških istraživanja na nalazištu, istovremeni su s dijelom nalaza iskopanih na poznatim dolenjskim halštatskim nalazištima, misleći pri tome ponajprije na Libnu.
Izložbom smo prikazali cjelokupni sadržaj kneževskog groba iz tumula 139 s kacigom grupe Budinjak te kacigu grupe Libna pronađenu u kneževskom grobu tumula 3.
Također smo željeli ilustrirati pojedine faze konzervacije-restauracije materijala u Muzeju grada Zagreba te u restauratorskim radionicama Römisch-Germanisches Zentralmuseuma u Mainzu, izradu faksimila dijela inventara kneževskog ratničkoga groba, do konačne stručne i znanstvene obrade.
Zdjelaste kacige izrazita su tvorba jugoistočnog alpskog prostora, a najveći broj lokaliteta na kojima su pronađene nalazi se u Sloveniji, ponajviše na dolenjskim arheološkim nalazištima.
Nedavni pronalasci ovih kaciga na nalazištu Budinjak u Žumberku omogućili su novu raščlambu i ustrojenje nove grupe zdjelastih kaciga, koja je nazvana grupa Libna. Do sada su otkrivene samo dvije kacige te grupe. Fragmenti prve pronađeni su u tzv. grobu lokostrelca iz Libne (zbog čega je i grupa dobila ime Libna), dok je druga pronađena na Budinjaku i za sada predstavlja jedini, u cijelosti sačuvan, primjerak
kaciga srednjoeuropske halštatske kulture grupe
Libna.
Želimir Škoberne
Slike s izložbe
Katalog izložbe
Škoberne, Želimir. Budinjak in Libna : Čelade istega livarja.
Zagreb : Muzej grada Zagreba : Krško : Zavarovalnica Triglav d.d., 2001.